Artykuł - Kancelaria Radcy Parawnego Bartosz Tomczuk

Idź do spisu treści

Menu główne

Artykuł

Artykuły

Długi w spadku

Spadek kojarzy nam się na ogół z majątkiem takim jak: mieszkanie, działka budowlana, samochód czy sporą sumą pieniędzy, który osoba zmarła pozostawiła po sobie. Często zapominamy jednak, że dziedziczeniu podlegają nie tylko aktywa zmarłego, ale także jego długi, którymi mogą być niespłacone kredyty lub pożyczki. Jak zatem zabezpieczyć się przed niechcianym spadkiem?

Czytaj dalej

Przedsiębiorco ZUS umorzy Twoje składki!

W dniu 15 stycznia 2013 r. weszła w życie długo oczekiwana ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Na abolicji skorzystają nie tylko przedsiębiorcy, którym ZUS naliczył dług z powodu niejasnych przepisów, które obowiązywały w okresie od 1 stycznia 1999 r. do dnia 28 lutego 2009 r. (w szczególności chałupnicy i osoby, które zwiesiły działalność gospodarczą), ale również ci, którzy celowo w tym czasie nie płacili składek. Jednocześnie umorzenie obejmie jedynie składki zaległe, a więc te, które nie zostały do tej pory opłacone, ustawa nie przewiduje bowiem zwrotu już opłaconych przez Ciebie składek.


Czytaj dalej


Rozwód a separacja

Coraz częstsze kłótnie, brak możliwości porozumienia się w codziennych sprawach powodują, że decydujemy się na rozstanie z naszym małżonkiem. W takich sytuacjach podejmujemy decyzję o rozwodzie, nie zastanawiając się nad alternatywnym rozwiązaniem jakim jest separacja. Musimy jednak pamiętać, że separacja i rozwód powodują w niektórych sprawach odmienne skutki.


Czytaj dalej

Obniżone składki na ubezpieczenie społeczne

Trudna sytuacja na rynku pracy może sprawić, że w bieżącym roku wiele osób zdecyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Niektóre osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, mogą skorzystać z niższych, preferencyjnych stawek na ubezpieczenia społeczne, a tym samym zyskać więcej pieniędzy. Warto zatem sprawdzić kto może skorzystać dobrodziejstwa preferencyjnych składek ZUS oraz jakie wiążą się z tym ograniczenia.

Czytaj dalej

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego